KARTA DUŻEJ RODZINY
Czym jest Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+, a także dla rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku. To system zniżek np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.
Kto może korzystać z Karty Dużej Rodziny
Uprawnienia wynikające z ustawy przyznawane są na wniosek uprawnionego członka rodziny. Organem uprawnionym do przyznania świadczeń zgodnie z art.9 ustawy jest wójt (prezydent, burmistrz) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.
Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek oraz dzieciom:
1) w wieku do ukończenia 18. roku życia;
2) w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a) szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b) szkole wyższej – do dnia 30 września roku – w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4;
3) bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności – na okres ważności orzeczenia.
Partnerów Karty Dużej Rodziny można wyszukać na stronie :
https://empatia.mpips.gov.pl/kdr
Wymagane dokumenty
Składając wniosek o przyznanie Karty, wnioskujący przedstawia w szczególności:
1) w przypadku rodzica – oświadczenie, że rodzic miał lub ma na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
2) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
3) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
4) w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o którym mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
5) w przypadku cudzoziemców ubiegających się o przyznanie Karty, poza dokumentami, o których mowa powyżej, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
Istnieją dwie możliwości złożenia wniosku o Kartę:
1. Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny w formie papierowej należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. W naszej gminie taki wniosek należy złożyć w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gniewkowie przy ul. Dworcowej 8C. Informacji udziela pracownik Ośrodka pod numerem telefonu 52 358 53 66. Druk wniosku oraz koniecznych oświadczeń można pobrać ze strony internetowej naszego Ośrodka lub w biurze obsługi klienta
2. Elektronicznie, za pośrednictwem platformy Emp@tia (www.empatia.mpips.gov.pl).
Elektroniczna Karta Dużej Rodziny
Od dnia 09.06.2021r. elektroniczna Karta dużej Rodziny dostępna jest w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Każdy kto posiada Kartę w formie tradycyjnej może teraz ją wyświetlić na swoim telefonie bez formalnego składania wniosku o Kartę elektroniczną. Aplikację mObywatel pobrać można bezpłatnie na swój telefon. Także rodzice i małżonkowie rodziców mogą w ten sposób wyświetlać Karty pozostałych członków rodziny.
UWAGA
Możliwość wizualizacji KDR pozostałych członków rodziny w aplikacji mObywatel przez rodziców oraz małżonków rodziców związana jest z koniecznością dodania informacji dotyczącej wizualizacji kart dla danego członka rodziny w systemie służącym do obsługi wniosków KDR. Umożliwienie wyświetlania kart w zakładce „Moi bliscy” następuje po wypełnieniu załącznika ZKDR-04 w Ośrodku Pomocy Społecznej. Jeżeli rodzicowi lub małżonkowi rodzica w aplikacji mObywatel nie wyświetla się zakładka „Moi bliscy”, zachęcamy do kontaktu z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gniewkowie w celu uzupełnienia niezbędnych danych w systemie służącym do obsługi wniosków KDR.
PIERWSZE PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY NIE PODLEGA OPŁACIE
Wnioskodawca ponosi opłatę za:
1. domówienie drugiej formy Karty Dużej Rodziny w przypadku gdy członkowi rodziny, na jego wniosek, została już udostępniona karta elektroniczna i następnie członek rodziny wielodzietnej wnioskuje o wydanie karty tradycyjnej w wysokości 10,00 zł
Należności można wpłacać na rachunek bankowy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gniewkowie, ul. Dworcowa 8C, 88-140 Gniewkowo:
62 8185 0006 0200 1195 2000 0001
z dopiskiem w tytule wpłaty: opłata za dodatkową formę Karty Dużej Rodziny, imię, nazwisko, adres zamieszkania
2. wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny
Wysokość opłaty jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w drodze obwieszczenia w sprawie wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny oraz wysokości kosztów gminy związanych z przyznaniem tej Karty oraz wydaniem jej duplikatu, przez ministra właściwego do spraw rodziny, w terminie do końca lutego roku kalendarzowego, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.
Należności należy wpłacać na rachunek bankowy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gniewkowie, ul. Dworcowa 8C, 88-140 Gniewkowo nr:
62 8185 0006 0200 1195 2000 0001
z dopiskiem w tytule wpłaty: duplikat Karty Dużej Rodziny, imię , nazwisko, adres zamieszkania
Opłatę należy dokonać osobno za każdego członka rodziny, któremu zostanie przyznana druga forma lub duplikat Karty Dużej Rodziny.
Potwierdzenie wpłaty należy dołączyć do wniosku o domówienie drugiej formy lub duplikatu Karty Dużej Rodziny.
https://www.gov.pl/web/rodzina/ile-kosztuje-wydanie-kdr
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego,
– Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny,
– Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny,
– Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie maja być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny