ASYSTENT RODZINY
Zadaniem asystenta rodziny jest wspieranie rodziny, która nie potrafi samodzielnie pokonywać trudności życiowych, zwłaszcza problemów opiekuńczo – wychowawczych z dziećmi.
Działania asystenta zmierzają do usamodzielnienia rodziny i pozostawienia dziecka w rodzinie biologicznej lub powrotu dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej do rodziców.
Określa wspólnie z rodziną problemu występujące w rodzinie, wspólny plan ich rozwiązania oraz motywuje rodzinę do współpracy i działań zmierzających do ich pokonania. Pokazuje rodzinom różna drogi rozwiązania problemów, możliwościach skorzystania z pomocy i usług różnych instytucji w zależności od potrzeb.
Wspiera rodzinę poprzez konsultacje i działania o charakterze edukacyjnym w zakresie:
- prawidłowego wychowania i opieki nad dziećmi (organizowanie czasu wolnego dzieciom, budowanie prawidłowych więzi między członkami rodziny, rozwijanie umiejętności wychowawczych, aktywne uczestnictwo w życiu szkolnym dziecka),
- dbania o zdrowie (higiena, pielęgnacja, prawidłowe odżywianie, rekreacja, w razie potrzeby: leczenie i rehabilitacja),
- gospodarowania budżetem domowym (planowanie i monitorowanie wydatków, oszczędne gospodarowanie mediami),
- pokazania możliwości wykonywania prac na rzecz domu oraz ich podziału na członków rodziny (sprzątanie, zmywanie, gotowanie, prasowanie, remont itd.),
- pozyskiwania usług na rzecz domu i rodziny (np. związanych z naprawą, załatwianiem spraw urzędowych, znalezieniem pracy, kontaktów ze służbą zdrowia),
- usamodzielniania się poprzez uzupełnianie wykształcenia i podjęcie pracy, dbałości o edukację i rozwój dzieci.
Asystent rodziny jest pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej i ściśle współpracuje z pracownikiem socjalnym i innymi specjalistami w zakresie podjętej pracy z rodziną i pomocy w rozwiązywaniu jej problemów.
RODZINY przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych mogą otrzymać wsparcie w postaci asystenta rodziny na wniosek pracownika socjalnego lub na własny wniosek złożony w siedzibie Ośrodka.
Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Głównym celem asystentury jest podniesienie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia z sytuacjami dnia codziennego rodziców lub opiekunów dzieci.
Czego nie robi asystent rodziny
- nie pomaga finansowo,
- nie robi nic za rodzinę,
- nie zastępuje rodziców w opiece nad dziećmi.